Käes on suvi ja aeg, mil kõik usinasti puhkama lähevad. Mõtlesin, et see on hea aeg rääkida sellest, kuidas ka puhkusevälisel ajal enda tassi täita, stressi maandada ja hingetõmbeks hetke leida…
Olles juht või mitte, ikka on tegemist täiesti tavalise inimesega, kelle ööpäevas on 24 tundi, kellel on võibolla lapsed, elukaaslane, kelle elus esineb haigusi, väsimust, rõõme ja raskusi. Juhiamet ei ole mingi kõrgem või müstilisem olek, see on lihtsalt üks roll paljude seas. Mis siis on need tegevused, mida lisada oma igapäeva hulka?
Aastate joksul on mul välja kujunenud rutiinid, mis on mind hoidnud ka siis, kui elu on tõmmanud vaiba alt, jaganud lahkelt kaosehetki või pannud kahtlema, miks üldse midagi teha. Need ei ole midagi ülevoolavalt geniaalset, vaid lihtsad asjad, mida saab igaüks kasutada. Kindlasti ei tasu ka selles tekstis välja lugeda, et ma ei libastu. Tuleb ikka hetki ette, kus rutiinid jäävad elu kiiruses tahaplaanile, aga siis võtan nimekirja taas ette ja alustan uuesti.
Minu jaoks on oluline hoida fookus järmistel asjadel:
𝟏. Tervis – see on asi, mis tuleks esikohale seada ja korras hoida. Kui seda pole, siis logiseb ka ülejäänu. Kui kuskil kehas on põletik, pinge või väsimus – tuleb tegutseda. Ei saa olla nii, et “pole aega haige olla”. Terviseprobleemid üldjuhul iseenesest ei haihtu. Kui keha annab märku, siis tasub seda kuulata, mitte vaigistada.
𝟐. Uni, toitumine, liikumine, vesi – need neli on küll palju leierdatud, aga olulised heaolu nurgakivid. Kui juba üks logiseb, väsib pikapeale kogu süsteem. Piisav uni, kvaliteetne toit, liikumine ja vee joomine hoiab tervise korras ja meeleolu paigas.
𝟑. 15 minutit hommikujoogat – lihtne enesevenitamine, mis äratab ja paneb õigesti ja sügavalt hingama.
𝟒. 5 minutit meditasiooni hommikul – mina kasutan YouTube´s kõigile kätte saadavat juhendatud meditatsiooni, mille hulgast valin iga päev sobiva teema. Mõnikord vajan fookuse sättimist, teine päev midagi rahustavat ja kolmandal hoopis midagi muud.
𝟓. Enesemantra – mul on täiesti enda välja mõeldud laused, mille sisu peegeldab seda, millist elu ma soovin ja tahan elada. Näiteks: “Minul ja mu perel on hea tervis”, “Ma olen piisav”. Hommikuti loen neid iseendale, et mõttemuster saaks päevaks paika ja kahtlused ei saaks võimust võtta.
𝟔. Raamatud – mulle meeldib lugeda. Enamasti satub minu kätte raamatud enesearengust, juhtimisest ja tervisest, kuid aeg-ajalt leian end lugemas ka midagi koomilisemat või siis mõne inspireeriva inimese elulugu. Raamatute lugemine on aidanud harutada lahti väga palju sõlmi minevikust, parandada tervist, luua oma ellu süsteeme ja korda. Raamatud aitavad kindlasti laiendada sõnavara ja avardada silmaringi.
𝟕. Tänulikkuse päevik – iga päev olen seadnud endale kohustuseks kirjutada üles vähemalt kolm asja, mille eest tänulik olen. Vahel saab neid rohkemgi, kuid mõnikord on seal kirjas tänutunne peavalu rohu või selle eest, et lapsed on terved ja katus on peakohal. Küll aga, olen ma endale sisendanud, et nii kaua kuni kirja on panna vähemalt kolm asja, siis on kõik veel hästi. Tänulikkuse päevikusse kirja pandu aitab mõista, et tegelikult on elus väga palju, mille eest tänulik olla.
𝟗. Väike õhtupalve – ma ei ütle kelle poole peab palvetama, aga see vaikne hetk enne uinumist, kui ütled välja oma lootuse, tänu või mure – see toob sisemise rahu.
Ja üks asi, mida küll iga päev ei saa teha, aga mis just puhkuse ajal tasub ette võtta – reisimine. Minu jaoks on olemas paigad, kus tunnen, et saab kohe palju kergemalt hingata – Lapimaa lõputud loodusalad ja Tatrate mäestik, aga ka kõik mereäärsed paigad oma lõputu silmapiiriga. Seal tunnen, et puudub ebamugavus ja on ruumi olla. Need on minu taastumise kohad. Usun, et aeg-ajalt peab ära käima, just seal, kus endaga enim lähedust ja kontakti tunned. Puhkus ei ole luksus, see on ellujäämise strateegia.
Need olidki minu nipid – ei midagi erakordset, aga ometi toimivad. Igaühel kujuneb välja oma viis, aga üks on kindel: enda heaolu eest tasub seista mitte ainult suvel, vaid ka siis, kui kalendris hetkel ühtegi puhkusepäeva lähenemas ei ole.
—
Liisi Asi
Tarkusekompass OÜ arendusjuht
